menu

Łączna liczba wyświetleń

Szukaj na tym blogu

Jeżeli spodobał Ci się mój blog - zaobserwuj, by zostać na dłużej
Zostaw link do swojego bloga - na pewno do Ciebie zajrzę i poczytam Twoje wpisy
W komentarzu - wyraź szczerą opinię, a nie z przymusu, by tylko się zareklamować
Nie proś o obs/obs - nikt nikogo na siłę nie zatrzyma u siebie

środa, 30 grudnia 2015

Domowy sos pieczeniowy


Jako świetny dodatek do obiadu preferuję sos. Szczególnie do ziemniaków, które z natury są suche ( nie mówię tu o wszystkich, ale niektóre odmiany, co mi się ostatnio przytrafiło ). Idealnie wpasuje się również do ryżu i klusek śląskich. Ma ciekawy smak mięsny, ale można również wyczuć warzywa. Co prawda trzeba trochę nad tym posiedzieć i nie każdemu się będzie chciało, bo i tak większość wybiera sosy z torebek w proszku, ale jeśli ktoś chce poczuć domowy smak pysznego sosu pieczeniowego to zapraszam do wypróbowania tego przepisu. :) przepis : Basia w kuchni :)
Jeśli przygotowałaś/eś danie z tego przepisu, proszę o jego zdjęcie :). Wyślij je na adres andzia.andzia15@gmail.com. Zdjęcie opublikuję w komentarzach i na moim Facebooku
(oczywiście podpiszę dzieło w Twoim wykonaniu).

Składniki :

  • kości od karkówki (lub inne schabu, żeberek)3 kg
  •  marchew 3 szt
  • pietruszka korzeń 1 szt
  • seler naciowy 1 szt
  • cebula 2 szt
  •  czosnek 1 szt
  • por kawałek części białej
  • sól różowa (można użyć morskiej)
  • przyprawy lub bulionetki mięsne

Sposób przygotowania :


  1.  Kości myjemy osuszamy i solimy. Smażymy na patelni na brązowy kolor, między czasie nagrzewamy piekarnik na 220 stopni. Jak obsmażymy kości wkładamy je jeszcze na 20 min do piekarnika, aby dopiec doda to smaku sosu ( im bardziej mięso jest brązowe to ciemniejszy sos).
  2. Gdy kości dochodzą w piekarniku, obieramy warzywa kroimy na większe kawałki, układamy na blaszce polewamy oliwą i posypujemy solą morską. Wkładamy na 15 minut do piekarnika i równie je przypiekamy doda to smaku i koloru. Gdy kości i warzywa są gotowe układamy w garnku jedną partię kości na to w środek warzywa i kolejną partię kości. Zalewamy wszytko zimną wodą i gotujemy ok 1h.
  3. Po ugotowaniu przecedzamy do innego garnka doprawiamy i jeszcze chwilę gotujemy. Aby sos był bardziej ciemny możemy zrobić karmel na patelni podlać woda i dodać do sosu. Jednym ze sposobów też jest zaparzyć w szklance kawę zbożową i dodać ja do sosu ja ten sposób wykorzystałam.
  4. Aby sos był gęściejszy możemy go powoli odparowywać lub zagęścić zasmażką.
  5. Zasmażkę ( upala się na suchej patelni mąkę i podlewa wodą ) wlewamy do sosu i zagęszczamy go chwilę podgotujemy. Sos jest już gotowy

WSKAZÓWKI :
- sos gorący możemy wlać do słoików odwrócić do góry dnem tak przygotowany potrzyma nam długo
- można go po porcjować i zamrozić w pojemniczkach 
- do sosu można równie dobrze dodać grzyby suszone jak lubimy czy sos sojowy
- to jest mój sposób doprawienia, każdy może robić to wedle swoich kubków smakowych nie bójmy się tworzyć nowych smaków, każdy dodatek np. woda z ogórków kiszonych czy czerwone wino doda mu wykwintnego smaku
- można równie dobrze ten sos przed zagęszczeniem wykorzystywać  jako bazę do innych sosów, dlatego warto zawsze pod ręką mieć sos zamrożony lub spasteryzowany.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz